Ďalšie turistické ciele

 

Jaskyňa Haviareň

Jaskyňa Haviareň sa nachádza na vrchole Vápená nad obcou Sološnica. Prístupná je aj peši z Plaveckého Podhradia, asi 2,5 hodinovou turistikou. Tradične býva otvorená 8. mája. Počas tohto dňa sa do nej vchádza rozšírenou chodbou, ktorá vás privedie do jaskynného priestoru. Navštíviť je možné aj poschodie jaskyne. To je pre dobrodružné povahy, keďže cesta vedie cez tmavé plazivé chodby. Nutné je mať čelovku a náhradné oblečenie. V jaskyni v zime hybernujú netopiere.

V prípade záujmu o vstup do jaskyne je potrebné kontaktovať Jaskyniarov Plavecké Podhradie

 

Kaštieľ v Plaveckom Podhradí

História kaštieľa v Plaveckom Podhradí úzko súvisí s pôsobením rodu Pálfiovcov na Plaveckom hrade. Tí sa roku 1632  stali vlastníkmi hradu. Pravdepodobne krátko na to (roky výstavby nie sú známe) dal Pavol IV Pálfi, prvý zemepán tohto rodu pôsobiaci v tomto regióne, postaviť renesančný kaštieľ. Z rôznych zdrojov sa dozvedáme, že kaštieľ je považovaný aj za neskorogotickú stavbu. Ide o štvorkrídlovú poschodovú budovu so štyrmi rožnými vežami a nádvorím. Na kaštieľ bola prenesená obytná funkcia hradu. Neskôr sa Pálfiovci presunuli do kaštieľa v Malackách. V roku 1918 prešlo vlastníctvo na štát a od roku 1974 sa využíva na účely Štátneho archívu v Bratislave. V západnom krídle sa nachádza kaplnka. Je zasvätená Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie. Prístupné je iba nádvorie a kaplnka za sprievodu pracovníka archívu.

 

Ostrý Kameň

Zrúcanina hradu Ostrý kameň sa nachádza nad obcou Buková, peši vzdialená asi 3 peši, prípadne 2 hodiny jazdy na koni. Hrad pochádza pravdepodobne v druhej polovice 13. stor. Strážil takzvanú Českú cestu. Ponúka výhľad na záhorskú nížinu, Bukovskú priehradu a hrebeň Zárub.

 

Korlátka

Zrúcanina hradu Korlátka sa nachádza nad obcou Cerová. V blízkosti sa nachádza veterná elektráreň. Z Ostrého kameňa je to zhruba 2 hodiny cesty peši. Bol postavený v druhej polovici 13. stor. Pôvodne taktiež strážil Českú cestu. Zánik hradu sa začal už v 17 storočí. Mnohé rodové odnože, ktoré sa na Korlátke usadili postupne vymierali, majetok sa drobil na stále menšie a menšie diely podľa toho, kto proti komu bojoval, kedy hynul, ženil, mrel. Vlastníci sa neskôr presťahovali do pohodlnejších kaštieľov v Cerovej, Jablonici či Trstíne. Na Korlátke zostalo už len zemepánske väzenie. Bolo tam do roku 1740. Vtedy sa už zanedbaný hrad zmenil na zrúcaninu.

 

Korlatka

 

Pre zdatnejších turistov sú v dennom dosahu aj hrady na opačnej strane Malých Karpát- Smolenický zámok a Hrad Červený kameň, kde sa dá pozrieť vystúpenie sokoliarov. V smere na Bratislavu sú v dosahu aj ruiny opevneného objektu Kuchyňa, z ktorého sú viditeľné už iba náznaky múrov,  Dračí hrádok nad obcou Borinka či z Borinky smerom na Stupavu zrúcaniny hradu Pajštún.

Zaujímavá je aj návšteva okresného mesta Malacky, v ktorom sa oplatí vidieť Pálfiovský kaštieľ s parkom, Kostol Najsvätejšej Trojice, Synagógu či rozsiahle krypty pod kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V meste sa nachádza aj najbližšia Turisticko-informačná kancelária.

Agropartner spol. s r.o.
Plavecké Podhradie č. 258
906 36 okr. Malacky

tel. : 034 / 69405 52
fax. : 034 / 69405 20
info@agropartner.sk

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x